Udane Gminne Dożynki w Starym Jaworowie

_IMG3043Tegoroczne Dożynki odbyły się 3 września w Starym Jaworowie. Społeczność tej wsi przygotowania rozpoczęła jednak znacznie wcześniej, tak by w dniu tego święta wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił ks. Proboszcz Michał Adamski. Po odprawionej liturgii nastąpiło symboliczne przekazanie bochenka dożynkowego chleba przez starostów dożynek, którymi byli Pan Kazimierz Ordowski i Pani Zofia Rzepecka, na ręce na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Grzegorza Grzegorzewicza. Ten natomiast podziękował wszystkim rolnikom i działkowcom, za całoroczną pracą i trud, jaki w nią wkładają.

Tradycyjnie doroczne Święto Plonów jest okazją do odwiedzin naszej gminy przez delegacje z zaprzyjaźnionych gmin. Tak też było i w tym roku. Na Dożynkach nie zabrakło Czechów z Teplic nad Metuji oraz Niemców z Pfeffenhausen. Liczne było również grono samorządowców z naszego regionu.

_IMG3053Tradycją jest prezentacja stoisk poszczególnych sołectw. Każda z wsi przygotowuje swoje stoisko. Pięknie i pomysłowo udekorowane stoły, a na nich potrawy przygotowane z tegorocznych plonów. Wśród wielu smakołyków dominowały pierogi, mięsa, chleb ze smalcem, ale również można było skosztować zup. Częstowano również pysznymi ciastami i miodami. Dorośli mogli natomiast degustować wina i nalewki.

Przygotowane stosika, ich dekoracje a także potrawy oceniała komisja konkursowa w międzynarodowym składzie. Zadanie wyłonienia zwycięzców naprawdę nie było łatwe. Ostatecznie jednak komisja zadecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) za najładniejsze stoisko powędrowały do: Nowic – I miejsce, Pasiecznej – II miejsce i Piotrowice Świdnickie – III miejsce. Komisja zdecydowała się również nagrodzić trzy najsmaczniejsze produkty lokalne. Swoim smakiem jury zachwyciły: karczek z sosem curry (Bolesławice), bigos (Pastuchów) i perliczka (Milikowice).

_IMG3101Dożynki nie mogą się obejść bez zabawy i występów artystycznych. W tym roku na dożynkowej scenie czas  widzom umilały występ „Jaworzynian”, dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie oraz wokalistów ze Świdnicy – Weroniki Wolańskiej i Bogdana Łosia. Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych były wielkie dmuchane zjeżdżalnie oraz malowanie twarzy i rysowanie przygotowane przez wolontariuszy Klubu Młodzieżowego.

Podczas imprezy rozegrano także tradycyjny Turniej Wsi. Najwięcej emocji wzbudziło zbieranie drobnych pieniążków, kręcioła oraz tradycyjny już rzut beretem. Pierwsze miejsce w turnieju zajęło sołectwo Czechy. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Pasieczna, a na trzecim uplasowały się ex aequo  Nowy Jaworów i Milikowice. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, a nagrody finansowe w tej rywalizacji ufundowała Gmina Jaworzyna Śląska.

_IMG3294Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali również atrakcje. Dzieci mogły zjeżdżać z olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni i korzystać z innych urządzeń rozrywkowych. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna. Zespół „Marex” przygrywał do tańca do późnych godzin nocnych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznych Gminny Dożynek